خدمات ثبت دامنه

ثبت دامنه یکی از اولین مراحل راه‌اندازی سایت است، همیشه ابتدایی‌ترین دغدغه برای ساخت سایت آدرس آن است.

انتخاب یک دامنه می‌تواند تاثیر بسزایی در سایتتان داشته باشد، در دنیای اینترنت دامنه‌ها مثل مغازه‌هایی هستند که رقبای شما می‌خواهند آن را برای خود کنند.

دامنه چیست ؟

دامنه، دامین و دومین (Domain) همه این اسامی یک معنی می‌دهند. در کشور ما کلمه دامنه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به زبان ساده و در چهار کلمه دامنه یعنی آدرس سایت. اگر سایت‌ها را به مغازه تشبیه کنیم، دامنه آدرس مغازه است و هر چقدر این آدرس منحصر به فرد تر باشد مغازه آن شخص در جای بهتری قرار دارد.

انواع پسوند دامنه‌ها

دامنه‌ها در انتهای خود یک پسوند دارند که تکمیل کننده آدرس سایت است. برای مثال www.samir.ir یک دامنه با پسوند ir است. اگر فردی بخواهد این آدرس را برای خود ثبت کند به دلیل اینکه این دامنه از قبل ثبت شده است امکان پذیر نیست، اما می‌تواند این آدرس را با پسوند دیگری به ثبت برساند برای مثال samir.com (در صورت خالی بودن). پسوند‌های دامین‌ها بسیار زیاد هستند اما فقط تعداد انگشت‌شماری از آنها در میان عموم رایج هستند. پسوند‌هایی مانند ,net , ir, com org شناخته شده ‌ترین پسوند‌های به ثبت رسیده در ایران هستند.

دامنه چه تاثیری در سایت من دارد؟

همانطور که موقعیت مکانی و آدرس یک مغازه در دنیای واقعی مهم است، آدرس سایت هم در دنیای مجازی اهمیت دارد. یک دامین مناسب می‌تواند مخاطبان سایت شما را بدون تبلیغ به افزایش برساند. کما اینکه عکس این اتفاق نیز ممکن است رخ دهد. 

چگونه بهترین دامنه را برای سایت خود انتخاب کنیم

انتخاب یک دامین برای سایت صرفا فکر کردن برای آدرسی متناسب با کسب و کار خود نیست، یک دامنه مناسب ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های یک دامنه مناسب را شناسایی و آن‌ها را تحلیل می‌کنیم.

عجله نکنید!

به دلیل اینکه ثبت و انتخاب دامین، از اولین مراحل راه‌اندازی سایت است عده‌ای از افراد سراسیمه عمل کرده و برای انتخاب اسم دقت و زمان کافی را صرف نمیکنند. در حالی که دامنه سایت نشان دهنده شخصیت آن سایت است.

 پرمسما و مربوط به موضوع سایت

قطعا این مورد را همه می‌دانند که یک دامنه باید اسم زیبا و پرمعنی داشته باشد. آدرسی که کاربر با خواندن آن متوجه برند شما یا موضوع سایت شما بشود.

کوتاه و مختصر 

به طور استاندارد حداکثر واژه‌ای که برای دامنه مناسب است ۱۲ حرف است. هرچه تعداد حرف‌ها کمتر باشد آدرس سایت زیباتر و خاص‌تر است. همچنین به خاطر سپردن آن برای مخاطبان سایتتان راحت‌تر است.

ترجیحا از پسوند‌های عجیب استفاده نکنید

همان‌طور که در بالا بیان شد دو پسوند (ir , com ) رایج‌ترین پسوند‌های مورد استفاده در سایت‌های ایرانی هستند. اگر شما از صد‌ها پسوند دیگر که اتفاقا جذاب و خاص هم هستند استفاده کنید ممکن است کاربران آن پسوند را نشناسند و یا فراموش کنند. به طور مثال احتمالا برای شما پیش آمده که پسوند سایتی را از یاد برده باشید و پسوند‌های ir و com را تست کرده‌اید تا به سایت مورد نظر برسید.

برای مشاوره و راهنمایی یا ثبت سفارش خود می‌توانید با راه‌های ارتباطی ذکر شده باما در تماس باشید‌.